Valószínűleg nem volt olyan öreg, mint amennyinek látszott - nem kímélte volt őt az élet.
Habókosnak tartották s alighanem okkal.
Mégis, egy halhatatlan mondással szerzett magának helyet minden tudományok pantheonjában.
Láttuk, amint a fürdőszobai mosdó fölé hajolva hosszasan tanulmányozza a víz csobogását, majd hozzánk fordult és közölte: "A víz lefelé folyik."
Ezt a gyémántkeménységű megállapítást általánosítva az entrópia alaptörvényéhez jutunk: minden természeti jelenség a magasabb potenciálú állapot felől az alacsonyabb felé ("lefelé"), az entrópia irányába halad.
Thus the synthesis of glucose from pyruvate is a relatively costly process. Much of this high energy cost is necessary to ensure that gluconeogenesis is irreversible. Under intracellular conditions, the overall free-energy change of glycolysis is at least -63 kJ/mol. Under the same conditions the overall free-energy change of gluconeogenesis from pyruvate is also highly negative. Thus glycolysis and gluconeogenesis are both essentially irreversible processes under intracellular conditions.A "víz lefelé folyik" törvény alapján értjük, hogy a glükóz hogyan tud lebomlani széndioxiddá és vízzé: az nyilvánvalóan "lejjebbi" energiaállapot.
(Lehninger-Nelson-Cox: Principles of Biochemistry, 606.o.)
De hogyan lehetséges, hogy a folyamat fordított irányban, az entrópia ellenében is le tud zajlani: a bomlástermékekből a szervezetünk a glükózt vissza tudja építeni ?
Hogyan lehetséges, hogy egy út "mindkét irányban lejt" ?
Úgy hogy az építő folyamatokat más bomlási folyamatokkal (pl. zsírégetéssel) kapcsolja, így aztán a víz "fölfelé" is tud folyni ...
:)
M.N.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése