2020. július 25., szombat

Epigenetika, epitranszkriptomikus módosulatok !

Magyar kutatók vezetésével, több mint egy évtizeden át tartó genetikai nyomozással jutott el nemzetközi kutatócsoport egy család férfi tagjait három generáció óta sújtó kórkép eredetéhez. Eredményeik a betegség kezelése mellett annak megértésében is sokat segíthetnek, hogy miként kezelik az emberi sejtek az örökítőanyagban található, genetikai kódon túli információkat.
Kevésbé ismert, hogy az írott nyelv ékezeteinek analógjai léteznek az élőlények genetikai információját rejtő nukleinsavakban is. Az élet kódjának "ékezeteit", vagyis az örökítőanyagban tárolt minden, a nukleotidsorrenden felüli információt epigenetikai módosításoknak nevezik. Ezek a módosítások létfontosságúak minden kicsit is bonyolultabb többsejtű élőlény számára is: nélkülük az embereknek sem lehetnének különböző típusú sejtjeik úgy, hogy genetikai kódjuk egyébként azonos - emlékeztet a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által az MTI-hez kedden eljuttatott közlemény.
 
A kommüniké szerint az elmúlt évtizedekben leginkább a genetikai információ hosszú távú tárolását végző DNS epigenetikai módosításai álltak a figyelem és a kutatások középpontjában, de az utóbbi években egyre több eredmény bizonyította, hogy másik kulcsfontosságú nukleinsavat, az RNS-t érintő epitranszkriptomikus módosulatoknak is fontos szerepük van a sejtek megfelelő működésében.


... Magyar kutatók vezetésével derítették fel egy ritka, súlyos betegség okát

5 megjegyzés:

  1. Kedves András! Gajo nem tud belépni a méhesre. Általad ismert mélem feltörték, leürítették, kicserélték a jelszót!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Uppsz, mit tegyek ? :/ A.

      Törlés
    2. Ha a fenti név belső péjét megduplázod, kapsz egy gémailcom címet., ha van merszed akkor kérnék egy gajójelszót, ha valami bizonyíték kell, hogy én vagyok én, akkor írd meg.

      Törlés
    3. Hiszek neked ! ... Küdtem az új jelszót ! :) A.

      Törlés
  2. Durva. Vajon mire juthatnak manapság?

    VálaszTörlés

Epigenetika, epitranszkriptomikus módosulatok !

Magyar kutatók vezetésével, több mint egy évtizeden át tartó genetikai nyomozással jutott el nemzetközi kutatócsoport egy család férfi ta...